Anasayfa Mahmut Kızılboğa

Mahmut Kızılboğa

Uzman Psikolojik Danışman - NLP Trainer

  • Tel: (0541) 212 61 20
  • mahmut@kizilbogadanismanlik.com
  • HAKKINDA
  • ALDIĞI EĞİTİMLER
  • VERDİĞİ KURSLAR/SEMİNERLER
  • KATILDIĞI TV VE RADYO PROGRAMLARI

PDR (Psikolojik Danışmanlık ve Rehberlik) Lisans, Psikoloji Yüksek lisans mezunudur.

Prof. Dr. Mehmet Zihni Sungur, Prof. Dr Şükrü Uğuz’dan Avrupa Davranış ve Kognitif Terapiler Derneği (EABCT) standartlarda, Kognitif Davranışçı terapiler eğitimlerini almış ve süpervizyonu tamamlamıştır. Bu alanla ilgili İstanbul’da III. Uluslar Arası Kognitif Davranışçı Terapiler Kongresin’de vaka sunumu yapmıştır.

Özellikle: Depresyon, panik atak, takıntılar, sınav kaygısı, anksiyete bozuklukları, sosyal fobi, çekingenlik, özgüven yetersizliği, utangaçlık gibi durumların anlaşılmasında ve üstesinden gelinmesinde, psikolojik danışmanlık yardım süreçlerinde, psikolojik iyi hissedişte kanıta dayalı bir terapi yaklaşımı olan Kognitif Davranışçı Terapileri, İngilizce adıyla Cognitive Behavioural Therapy(CBT) yaklaşımının etkili olduğuna inanmaktadır.

Alanda uzmanlaşmak isteyen, bu alanda danışan ya da hastalarına daha çok yardımcı olmak isteyen terapistlerin: D.Barlow, A.Beck, I. Blackburn, D.Burns, J. Cautela, D.Clark, W.Dryden, A. Ellis, G.Emery, M.Goldfried & A.Goldfried , K.Hawton, J.Kirk, A.Lazarus ve R.Lazarus, M.Mahoney, M.Maultsby, R. Mc Mullin, D.Meichenbaum, R.Novaco, D.Rimm, Mehmet Z. Sungur, Şükrü Uğuz, Hakan Türkçapar, Ertuğrul Köroğlu gibi uzmanların yayın, eğitim, görüş ve terapi yaklaşımları, Türk Psiloglar Derneğinin Bilişsel Davranışçı Terapilerle ilgili kitaplarını incelemeyi önerir.

Psikolojik danışmanlık yardım süreçlerinde CBT’ de yetkin olan uzmanların, ‘Bir çok olumsuz bilişsel durumun geçmiş deneyimlere dayandığını ileri süren, negatif düşünce ve davranışlara karşı meydan okumak ve onları dönüştürmek için modeller sunan’ Şema Terapi’yi de iyi bilmelerini gerektiğini düşünmektedir.

Üçüncü dalga terapilerinden Türkçe’ye Kabul ve Kararlılık Terapisi olarak çevrilen ACT(Acceptance and Commınment Therapy) ve yeni yeni terapistlerin üzerinde duracağı Process Based CBT, Psikoterapistlerin ilaçsız yardım ya da ilaçla birlikte psikoterapi yardım becerilerini güçlendirerek, psikolojik destek için başvuran danışanların sorunların üstesinden gelme becerilerini daha da geliştireceğine inanmaktadır.

Travmalar ve travma sonrası etkilerle başa çıkma da EMDR terapi tekniğinin bilinmesinde yarar olduğunu düşünmektedir. Zihinsel araştırmalar alanında bir araştırmacı olan Francine Shapiro tarafından keşfedilen yaklaşım. Bir parkta tenis topunu izlerken rahatsız edici bazı düşüncelerin daha az rahatsız ettiğini keşfetmesi üzerine geliştirilen bir tekniktir. Son yıllarda Göz Hareketeleriye Duyarsızlaştırma ve Yeniden İşleme, terapi tekniğinin bir çok psikolojik problem üzerinde uygulanıp sonuç verdiğine dair araştırmalar yapıldığı gözlenmektedir. Özellikle acı anılar, travmalar üzerinde çalışmada oldukça etkili olduğuna dair çalışmalar yayınlar yapılmaktadır. Mahmut Kızılboğa EMDR terapi tekniği uygulayıcısıdır.

NLP Trainer olan Mahmut Kızılboğa, Psikolojik danışmanlık süreçlerinde NLP tekniklerinin kullanılması ve kişisel gelişimde NLP yaklaşımları ile ilgili; psikoloji alan uzmanlarına, öğretmenlere, avukatlara, yöneticilere, siyaset ve iş dünyasına da eğitimler vermektedir. Hipnoz uzmanı psikiyatrist Milton H. Ericson, Huxley, Chomsky, Bandler, Grendar, Dilts, Wittgenstein’i önerir. Kendimize karşı, hasta ya da iyi eden iç iletişim, iletişimin derin yapısındaki dilin püf noktalarına dikkatini verir. NLP kurucularının ‘dilin sihri’ dedikleri yaklaşımı önemser.

Eğitim ve öğrenci danışmanlığı, güncel tabirle eğitim ve öğrenci koçluğu özel ilgi alanlarından biridir. Öğrencilerin Ders Çalışma Tutum ve Alışkanlıkları ile Akademik Başarıları arasındaki ile ilişkisini inceleyen bilimsel araştırması YÖK’ün tezlerle ilgili veri tabanına yüklenmiştir. Başarmak üzerine, öğrenmeyi öğrenmek üzerine, Beyin ve öğrenme, yapabilme inancı, sınavlarda rahat omak üzerine, Büyükşehir belediyeleri 1000 kişilik konferans salonlarından, en uzak ilçelere, ücra köy okullarında 15 öğrenci ve anne babaya kadar. 600’den fazla seminer vermiştir. Birebir danışmanlık yaptığı öğrencileri ODTÜ’ye dereceyle girmeden ÇAPA tıpa kadar; Tam burslu Eczacılıktan elektronik mühendisliğine, Psikolojiden, Boğaziçine, liseye geçiş sınavlarında birincilik, ara sınıflarda derslerde toparlanma, sorumluluk, sağlam alışkanlıklar geliştirmeye kadar onlarca öğrencinin akademik süreçlerinde, başarısında onlara ve ailelerine eşlik etmiştir.

Eğtim koçluğunda pratik uygulamalar, Sınav Kaygısının Çözümünde 3 Yaklaşım, Sinir Dili Programında Öğrenci Danışmanlığı, Beyin Temelli öğrenme; başlıklarında eğitim koçluğu eğitimi almış olan uzmanlara, Psikolog ve PDR’cilere eğitimler vermektedir. Eğitim kurumlarına 3 arkadaşıyla birlikte geliştirdiği veli, öğrenci, öğretmen eğitimleri temelli başarıyı arttırma odaklı ‘ Dr. KB Deha Akademisi Modeli’ proje çalışmalarını çekirdek ekiple başlatmış, ARGE çalışması ve araştırmaları, ekibi tamamlama ve geliştirme süreci devam etmektedir.

Bir kış mevsiminde, Cuma gece 24:00 civarında Mersin’de otobüse binip, Ankara’nın ayazına sabahın 6.30’unda inilen; cumartesi Pazar tam gün katıldıktan sonra Pazar gece tekrar dönülen ve ertesi gün işbaşı yapılan bu haliyle tam 8 hafta sonu süren Aile ve evlilik terapileri eğitimini tamamladıktan sonra bu konuyla ilgili farklı yerlerde başka eğitimlerde almıştır. Ancak Hürol Fışıloğlu’nun Aile ve evlilik terapilerinde ‘ilişki Pusulası Eğitimi’ne başladıktan sonra bu konuda taşların yerli yerine oturduğuna ‘ilşki pusulası’nın Aile ve Evlilik terapilerinde çok güçlü bir yol gösterici olduğuna inamaktadır. Aile ve Evlilik terapilerinde ilişki pusulası yaklaşımını benimsemektedir.

 

2014-18

 

EMDR Eğitimleri süpervizyonları

KDT Süpervizyonları

Çocuklarda Bilişsel Davranışçı Yaklaşımla Danışmanlık Süreçleri

Hürol Fışıloğlu ile Aile ve Evlilik Terapileri’nde ‘ilişki Pusulası’ modeli

Psikoloji tezli yüksek Lisans

2014 Bilişsel Davranışçı Terapiler 3 Modül
2014 21. Uluslararası Cinsel Sağlık Kongresi – Antalya
2013 Depresyon ve Anksiyete Boz. Anlaşılmasında ve Tedavisinde KDT Eğitimi
2013 Farkındalık (workshop) – İstanbul
2013 T.C Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı Aile Eğitim Programı Eğiticiliği
2013 Prof. Dr. M. Sungur tarafından verilen Kognitif ve DavranışTerapileri Eğitimi ve Organizyonu
2011 Türk PDR Derneğinden Evlilik ve Aile Danışmanlığı Eğitimi
2009 2002 Doc. Dr. Sükrü Oguz ” Kognitif Davranisçi Terapiler: Temel Teknikler II”
2009 Prof. Dr. Fidan Korkut ve Prof. Dr. Dean Owen tarafindan gerçeklestirilen ” Yönlendirilmis Hayal Teknigi” atölye çalismasi
2008 Beden Dili Egitimi
2008 Temel Yetenekler Testi (90 saat)
2007 Nöro Linguistik Program Kursu (60 saat)
2006 Emotional Freedoom Technigues (Duygusal Özgürlesme Teknikleri)
2005 NLP Trainer egitimini; Society Nlp’nin Business, Notionel Guild Hipnotists, Photo Reading gibi alanlarda lisansli egitmen ayni zamanda dakikada 25000 ile 30000 arasi kelime okuyan, Buzan merkezleri zihin haritalari egitmeni basarili hipnoterapist Phillp HOLT’ tan UNLPA adina alinmistir.
2005 NLP Master Practitioner: The international NLP Trainers Associotion INLP’ tadan
2005 NLP Practitioner: The international NLP Trainer Associotion INLP tadan
2005 Hypnosis Practitioner: European Middle Eastern Institue Of Hypnosis EMEIH’ TE
2002 Psikososyal Müdahale Egitimi
2014-2018 Mersin times, Mersin İmc, Kent Panorama gazeetelerinde yazılar
Mersin Yenişehir İlçe Milli eğitim Müdürlüğü çalışması, okullara öğrenci taşıyan Servis Şöförlerine seminer.
Kazanlı, Değirmençay, Gözne beldelerinde; Yenişehir, Mezitli, Akdeniz ilçelerinde öğrencilere seminer. Devlet okulları, özel okullar, kolejlerde seminerler. STK’lar dernek ve sendikalarda seminerler.
Prof. Dr. Mehmet Sungur ve Toros Üniversitesi işbirliği ile; Kadın erkek ilşkileri ile ilgili halka açık konferans
Dr. Nevin Dölek ile Uzmanlara ‘Çocuklara Danışmanlıkta Bilişsel Davranışçı Yaklaşım
Prof. Dr. Tayfun Uzbay ile halka açık ‘Görğnmeyen Beyin Bildikleriniz Bilmedikleriniz’
Öğretim Üyesi Dr. Okan Onur Demirci ile Psikoloji alanında uzmanlara EMDR eğitim
Prof. Dr. Hürol Fışıloğlu ile halka açık ‘Romantik ilişkiler ve Evlilikte İlişki Pusulası’
İstanbul Rönesans otelde Dil Konuşma Bozuklukları uzmnalarına Kızılboğa Yoğunlaştırılmış Kekemelik Konsepti Yaklaşımı eğitimi
2014 Aile Eğitimleri
2013 3.Uluslararası Kognitif DAvranışı Terapiler Kongresi (panelist) – İstanbul
2013 Yükseköğretim Tanıtım Günlerinde Seminer – Başarıya Giden Yolda Öğrenme Stratejileri
2012 Mersin Büyükşehir Belediyesi Organizasyonu İldeki öğrencilere Sınav Kaygısı
2011 Psikolojik Danışmanlara NLP Pratiyen Eğitimi
2011 Eskişehir Anadolu Üniversitesinde VI. Uluslararası Dil ve Konuşma Bozuklukları Kongresinde Bildiri Sunumu
2011 Adıyaman Üniversitesi PDR Topluluğunun daveti üzerine kampüste sunum
2010 Hacettepe Üniversitesinde düzenlenen III. Uygulamalı Psikolojik Danışmanlık ve Rehberlik Kongresinde sözel bildiri sunumu
2010 Mersin Özel Eğitim Kurumlarındaki idareci ve rehber öğretmenlere “Eğitimde NLP ve Hipnoz Uygulamaları” konulu konferans
2010 Doç. Dr. Yaşar Erjem ve yazar Dursun Uzun ile birlikte MTSO konferans salonunda “Toplum Huzuru Aile Huzurundan Geçer” konulu 13 Şubat tarihli konferans
2010 Sınav Dergisi Dersanesi Öğrenci velilerine sınav kaygısı konulu seminer
2010 Matematik-Fen Dersanesi Öğrenci velilerine anne-baba tutumları üzerine eğitim
2010 Başarım Dersanesi Öğretmenlerine Eğitim Danışmanlığı Eğitimi
2010 Mersin İl MilliEğitim Müdürlüğü Personeline “Beden Dili ve Etkili İletişim” konulu altı günlük Eğitim çalışması
2009 Mersin Kongre Merkezinde (18 Mayıs) Büyükşehir Belediyesi’nin katkılarıyla ilköğretim ve lise öğrencilerine Sınav Kaygısı ile Başetme Yöntemleri konulu konferans
2009 Nokta Dersanesi Öğrencilerine Seminer
2009 9. Munzur Doğa Festivalinde “Kuantum Düşünce Teknikleri” adlı konferans
2009 Mersin Kongre Merkezinde (15 Kasım) bine yakın öğrenciye “Başarıya Giden Yolda Öğrenme Stratejileri” konulu Mersin Büyükşehir Belediyesi’nin katkıları ile konferans
2008 Uluslararasi Mersin Festivali, ‘Stresi Mutluluga Dönüstürme ve Etkili Iletisim’ konulu konferans
2008 Is Bankasi Kiremithane Subesi çalisanlarina: Stres Denetimi
2008 Tarsus Çag Koleji-fen lisesi ögrencilerine-Derslerde Basari Teknikleri
2008 Cumhuriyet ilkögretim okulu ögrenci ve velilerine-Verimli Ders Çalisma Teknikleri,Velilere Ergenlik ve Anne Baba tutumlari
2008 Muhsin Yanpar Ilkögretim okulu Ögrenci ve Velilerine Farkli bir Açidan Ders çalisma Teknikleri, Velilere: Saglikli bir genç ve basarisi için dogru tutumlar
2008 Ahmet Mete Isikkara IÖO ögretmenlerine: Duygu denetimi ve sinif yönetimi
2008 Mersin Eczacilar Odasi ‘Kisisel Gelisim Semineri’
2008 Mersin Milli Egitim Müdürlügü’nde Görevli memur,ögretmen ve psikolojik danismanlara 5 günlük ‘Stresle Bas Etme ve Iletisim Becerileri Egitimi’nde nde egitmenlik
2008 Mersin Milli Egitim Müdürlügü’nde Görevli memur,ögretmen ve psikolojik danismanlara 5 günlük ‘Stresle Bas Etme ve Iletisim Becerileri Egitimi’nde nde egitmenlik.
2008 Mersin Il Çevre Ve Orman Müdürlügü Personeline Duygu denetimi Egitimi
2008 Güney Dershanesi Sinav Kaygisi Semineri
2008 Yüksek Ögretim Tanitim Günlerinde Mersin IL ve Ilçelerinden gelen ÖSS hazirlik ögrencilerine Ögrenmeyi Ögrenme seminer
2008 H.O.Merzeci IOÖ ögrencilerine ders çalisma teknikleri
2008 V.S.çakmakoglu IO Ögretmenlerine ‘Stresle Bas Etme Yöntemleri’ semineri
2007 Ekim: Mersin Devlet Hastanesi Personeline ‘Stresle Bas Etme Yöntemleri’ semineri
2007 Tarsus Seza çocuk kulübü velilerine verilen ‘Gelisim Evrelerinde Çocuk Psikolojisi’
2007 Kasim Tarsus Devlet Hastanesi Personeline 2 gün ‘Duygu Denetimi’ semineri
2007 Naciye Çiftçi ilkögretim okulu ögretmenleri ‘Stresle Bas Etme Yöntemleri’
2007 Mersin Barosu Avukatlarina ve psikiyatri hemsirelerine 9 günlük NLP egitimleri
2007 Sivaslilar derneginde verilen ve Mersin Tv. de yayinlanan Iletisim becerileri söylesisi
2007 Güney Dershanesi ‘Anne –baba egitimi’ semineri
2006 Malatya Haç ovalilar dernegi ‘Anne-baba egitimi’ semineri
2005- 2006 Her grupta 60 saat olmak üzere, 6 ayri grupta Psikolojik Danismanlara NLP practitioner Egitimi
2006 Çag koleji’nde iki ayri ögrenci grubuna verilen ‘Hedef belirleme’ semineri
2006 Gümrük basmüdürlügünde Bas Müdür Yardimcisi Ali Ihsan Merdanoglu’yla birlikte Personel ve idarecilere verilen 3 günlük ‘Stresle Bas Etme Egitimi
2006 Merkez Yusuf Bayik Ilkögretim Okulu Ögretmenlerine ‘Siddeti Engelleme’ semineri

 

Subat/Temmuz 2006 Kent Radyo 10 Program
Nisan/Mayis 2006 Mersin FM 3 Program
Kasim 2007 MERSIN TV Empatiyle ilgili Söylesi
Subat 2007 SUN TV Stres ve Bas Etme Yöntemleri
Temmuz 2007 SUN TV Siddeti Engelleme
Mayis 2006 SUN TV Duygu Denetimi
Mart 2006Yöntemleri SUN TV Verimli Ders Çalisma
Temmuz 2006 KANAL 33 Depresyon
Haziran 2006 KANAL 33 Sinav Kaygisi
Subat 2006i KANAL 33 Iletisim ve Sevgi